Jak przeprowadzić bezbolesną migrację SAP ERP do SAP ERP on HANA

Hicron prezentuje

Jak przeprowadzić bezbolesną migrację SAP ERP do SAP ERP on HANA

Jak przeprowadzić transformację biznesu i nie stracić nerwów, czyli bezbolesna migracja SAP ERP do SAP ERP on HANA

Biznes na całym świecie przyspiesza. Dzięki wprowadzeniu na smartfony aplikacji umożliwiających szybkie sprawdzenie różnych informacji użytkownicy mają dostęp do całego bogactwa danych zewnętrznych. Liczba zapytań do baz danych stale rośnie. Wyszukiwarka Google w ciągu sekundy znajduje odpowiedzi na blisko 500-800 tysięcy zapytań z całego świata. Aby wydrukować wszystkie dane zawarte w plikach Google musielibyśmy zużyć około 4 milionów drzew, a ich odczytanie zajęłoby nam średnio 95 lat. W ciągu minuty prawie 7 milionów użytkowników ogląda umieszczone na Snapchacie treści. Na Instagramie przybywa około 2,5 miliona serduszek w zamieszczonych grafikach, przez Facebook Messenger codziennie przesyła się ok. 216 tysięcy zdjęć, a na YouTube pojawia się aż 400 godzin nowych filmów.  A to nie jest wszystko.

Działy IT różnych firm spotykają się z coraz wyższymi oczekiwaniami dotyczącymi prędkości działania systemów i dostępu do danych. Narzędzia do szybkiego raportowania (takie jak BW on HANA  i HANA LIVE) włączając w to analizy w czasie rzeczywistym, potrafią zmieniać klimat biznesu na całym świecie. I, tak jak z większością innowacyjnych technologii, wcześnie adaptujący nowe rozwiązania będą mogli najszybciej zareagować i odpowiedzieć na nadchodzące zmiany i osiągnąć największy wzrost. Jednym ze sposobów na przyspieszenie i transformację swojego biznesu jest migracja danych do SAP ERP on HANA.

SAP wychodząc naprzeciw wymaganiom biznesowym daje siłę narzędzi klasy ERP, a z drugiej strony oferuje szybki dostęp do dużej liczby danych. SAP ERP to system transakcyjny, który działa w oparciu o drobne akcje, które składają się na większą całość. Posiada on pewne funkcje raportowania, jednak w głównej mierze służy usprawnieniu procesów biznesowych (np. logistyk sieci sklepu wie w jaki sposób złożyć zamówienia na towar by nie przepełnić magazynu lub nie doprowadzić do braków w ofercie). Do przygotowywania analiz służą natomiast rozwiązania typu BI. Jeżeli jednak chcemy uzyskać raporty w oparciu o bazę HANA wystarczy zaimplementować hurtownię danych BW lub HANA LIVE do ERP, które umożliwią przeprowadzanie analiz (HANA LIVE w czasie rzeczywistym). Rozwiązania te przynoszą użytkownikom wymierne korzyści.

Pojawienie się SAP ERP on HANA a transformacja biznesu

Baza danych SAP HANA pojawiła się na rynku w 2010 roku i zmieniła sposób postrzegania systemów transakcyjnych i analitycznych. U jej podstawy znalazła się baza danych „in-memory” wykorzystująca między innymi model kolumnowy, co determinuje prędkość działania tych rozwiązań. Najważniejszą cechą, która zmienia optykę użytkownika jest dostęp do informacji w czasie rzeczywistym.
Tłumacząc to na prostszy język – dane w bazie HANA przechowywane są w pamięci podręcznej (RAM), co powoduje wzrost wydajności raportów analitycznych. Daje to gigantyczną przewagę w czasie wzrostu zapytań do bazy danych i zderzaniem tych zapytań z Big Data. Jest to kluczowe,  kiedy o sukcesie firmy decyduje czas reakcji na bieżące wydarzenia.

- Migracja do SAP ERP on HANA z SAP ERP daje wymierne korzyści użytkownikom systemu. Potwierdzają je przeprowadzone przez Hicron proof of concept dla wielu klientów, które dzięki ogromnemu zaangażowaniu całego zespołu projektowego po naszej stronie jak i po stronie klientów sprawnie realizujemy. Weryfikacja ścieżki migracji na kopii środowiska produkcyjnego SAP u klienta umożliwia nam dokładne ułożenie harmonogramu planowanych prac dzięki odzwierciedleniu czasu i jakości pracy.

Michał Sarna, Manager Usług Stałych w Hicron

HANA LIVE – raporty w czasie rzeczywistym

SAP ERP HANA LIVE.jpg

Korzystnym rozwiązaniem dla wielu użytkowników HANA jest suplement HANA LIVE – pozwala on na otrzymywanie raportów w czasie rzeczywistym i śledzenie na bieżąco rozległych operacji. Wyobraźmy sobie, że prowadzimy sieć sklepów. Dzięki HANA LIVE widzimy dokładnie kiedy i przez jaki czas nasze kasy generują najwięcej paragonów. W związku z czym wiemy kiedy potrzebujemy większej liczby personelu do obsługi kas.

SAP FIORI

Kolejną możliwością, która pojawia się wraz z implementacją platformy SAP HANA jest dostęp do dodatkowych aplikacji mobilnych ze świata SAP Fiori (oprócz tego co daje nam „zwykły” SAP ERP). Korzystając z tego rozwiązania dajemy naszym pracownikom, członkom zespołu, osobom zaangażowanym w projekty możliwości operacyjne ERP na poziomie mobilnym – akceptowanie faktur czy przyjmowanie zamówień staje się dzięki temu łatwiejsze i bardziej intuicyjne. A co najważniejsze, uwalnia od siedzenia przy biurku, gdyż jest usługą przystosowaną do mobilnego rynku smartfonów.

SAP FIORI.jpg

W chmurze czy w serwerowni?

Rozwiązania oparte o SAP HANA mogą zostać wdrożone jako rozwiązania dedykowane w infrastrukturze technicznej klienta albo jako usługi w chmurze. W przypadku rozwiązań dedykowanych wszystkie informacje, dane przechowywane są na serwerach wskazanych przez klienta, co daje poczucie bezpieczeństwa. Druga opcja jest związana z dostępem do zewnętrznych serwerów (chmury obliczeniowej) w ramach usług świadczonych przez zewnętrzne centrum obliczeniowe. Ta forma daje komfort w postaci elastyczności i znacznie niższej ceny.

Metoda migracji danych

Kiedy klienci posiadają już rozwiązanie SAP ERP i chcieliby skorzystać z najnowszych możliwości oprogramowania producenta mają do rozważenia kilka możliwości. Dwa najczęstsze to procesy: upgrade i migrację danych do SAP HANA.
Upgrade jest typowym zadaniem aktualizacji systemów do nowych wersji. W drugim przypadku jest to techniczna migracja z dowolnego silnika bazy danych do SAP HANA.

Każde z tych działań jest osobnym projektem, który składa się z następujących faz: przygotowania, wykonania i stabilizacji. Wiąże się to z niedostępnością systemów produkcyjnych podczas tego typu działań. Standardowo projekty te następują sekwencyjnie co oznacza kilka niedostępności systemu produkcyjnego. SAP wychodząc naprzeciw biznesowi wprowadził metodę DMO (Database Migration Option), która pozwala łączyć te dwa działania czyli upgrade i migrację w jeden projekt. Oba przeprowadza się metodą DMO, która jest procedurą jednokrokową. U tych klientów, którzy rozważają te dwie zmiany najlepszym rozwiązaniem jest wybór metody DMO. Zaletą jest skrócenie czasu projektu i czasu niedostępności do jednego cyklu, co pozwala zoptymalizować koszty wprowadzonych zmian w systemach informatycznych.

SAP ERP 6.0 EHP7.jpg

Jak zatem zrobić to tak, żeby nie bolało?


W branży mówi się, że nie da się migracji przeprowadzić zupełnie bezboleśnie i że zawsze jest coś co, powoduje płacz i zgrzytanie zębów. Dlatego jedną z najważniejszych i podstawowych czynności jest przeprowadzenie analizy potrzeb i wartości dodanych, na różnych poziomach i etapach potencjalnego projektu. Musimy dokładnie wiedzieć co chce otrzymać użytkownik. W wielu przypadkach okazuje się, że to właśnie SAP ERP on HANA jest tym narzędziem niezbędnym do osiągnięcia przez naszego partnera oczekiwanych korzyści biznesowych.

Po ustaleniu największych oczekiwań, spisaniu stosownych dokumentów zespół projektowy może przystąpić do budowania koncepcji. Znajdą się w niej odpowiednie instrukcje związane z tym kto ponosi odpowiedzialność za architekturę systemu, a kto za zaplecze sprzętowe. Wkrótce później powstanie koncepcja techniczna i harmonogram działań.
Partner zajmujący się migracją musi w kolejnych krokach zadbać także o to, by zamówić w SAP odpowiednie sesje i przekazać wszystkie dokumenty formalne - zgodnie z procedurami producenta.

Następnie zespół dzieli się obowiązkami; każdy członek odpowiada za przydzielone mu obszary projektowania migracji. Zanim finalny produkt zostanie przekazany poddawany jest serii testów – zarówno pod kątem realizacji oczekiwań jak i ocen wydajnościowych i obciążeniowych. Najważniejszą rolę podczas testów odgrywają kluczowi użytkownicy.

Jedną z największych obaw przedsiębiorstw przechodzących migrację danych jest to, czy nie odbije się ona na regularnych klientach ich przedsiębiorstwa. W przypadku procedur realizowanych przez Hicron nie ma podstaw do niepokoju. Klienci naszych klientów nawet nie zauważą tego, że coś się zmienia.  Natomiast poprawi się jakość ich pracy, bo wszystkie zapytania wysyłane do przedsiębiorstwa z poprawnie przeprowadzoną migracją będą otrzymywały bardzo sprawne odpowiedzi. I to właśnie to, szybkość reagowania, stabilność systemów i kompetencje sprawiają, że niektóre firmy wyprzedzają swoją konkurencję i osiągają sukces.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

10_bezbolesna_migracja_PL.pdf

pdf | 682 KB

Pobierz
informacja_prasowa_bezbolesna_migracja.pdf

pdf | 573 KB

Pobierz
informacja_prasowa_bezbolesna_migracja.doc

doc | 353 KB

Pobierz
SAP ERP HANA LIVE.jpg

grafika | 76,2 KB

Pobierz
SAP FIORI.jpg

grafika | 88,1 KB

Pobierz
SAP ERP 6.0 EHP7.jpg

grafika | 87,4 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.